Laos

  • Traveldesign Laos Krajobraz
  • Traveldesign Laos Dzungla
  • Traveldesign Laos Krajobraz2
  • Traveldesign Laos Swiatynia
  • Traveldesign Laos Swiatynia2
  • Traveldesign Laos Krajobraz3

Laos to kraj w Azji południowo-wschodniej, w którym – w przeciwieństwie do sąsiadów – niewiele zmieniło się od ponad pół wieku. W czasie, kiedy inne kraje regionu rozwijały się dość dynamicznie, Laos robił to we własnym tempie, spokojnie i we względnej izolacji. Powoli, ale systematycznie otwierał się na turystów i budował turystyczną infrastrukturę. W stolicy Laosu, Wientianie, zaczęli inwestować Chińczycy i Tajowie, a w pięknym Luang Prabang powstały eleganckie hotele, luksusowe domy i nowoczesne lotnisko.

Turyści mogą odpoczywać w pięknej górskiej scenerii, podziwiać krajobrazy dżungli, czy zwiedzać miejsca związane ze starożytną kulturą i historią. Spokój, niewielka liczba turystów oraz przepiękne tereny sprawią, że wakacje w Laosie będą prawdziwym relaksem i przyjemnością.

Najpopularniejszymi miejscami w Laosie są Wientian i Luang Prabang, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajdują się tu przepiękne świątynie, ciekawe muzea i tętniące życiem bazary. Ci, którzy wolą bardziej aktywny wypoczynek, mogą wybrać się na wędrówki, rafting lub uprawiać kolarstwo górskie.

Laos słynie z doskonałych tradycyjnych wyrobów z jedwabiu, bawełny i srebra oraz koszy wyplatanych przez górskie plemiona. Szczególnie popularne są jedwabne lub bawełniane materiały i chusty. Kobiety z plemienia Hmong szyją przepiękne ubrania, torby i kołdry. Targowanie się jest akceptowane, nawet w sklepach z ustalonymi cenami. Zakazany jest eksport antyków i obrazów Buddy.

W Wientianie najlepsze tkaniny i artykuły ze srebra znajdziemy na bazarze talad sao. Sklepy na parterze specjalizują się w tkaninach jedwabnych, w tym w tradycyjnych sarongach pa sin. Górne piętra zarezerwowane są dla wyrobów ze srebra i złota oraz tanich ubrań. Butiki oferujące wysokiej klasy rękodzieło znajdują się w okolicach ulic Samsenthai i Setthathirat.

W Luang Prabang, na ulicy Sisavangvong odbywa się fantastyczny targ wieczorny. Można tu znaleźć wspaniałe pamiątki, wyrobów z jedwabiu, srebra oraz rękodzieło plemion górskich. Znajdziemy tu także eleganckie butiki.

Najsłynniejszym daniem laoskim jest fur, gęsta zupa z makaronem, wołowiną, wieprzowiną lub mięsem bawołu, do której podawane są zioła i kiełki.

W kuchni Laosu wyraźne są wpływy chińskie i francuskie. Dania główne składają się z warzyw, ryb, wieprzowiny, wołowiny lub kurczaka. Do większości dań podaje się ryż, serwowany zazwyczaj z nam prik, dipem chili, świeżą bazylią, miętą, limonką, orzeszkami i różnymi sosami.

Kolonialną pozostałością kulinarną jest francuska bagietka, posmarowana pasztetem i serwowana z papają, marynowanymi warzywami i sosem chili. Razem z mocną, słodką kawą jest świetnym pomysłem na śniadanie.

W Wientianie i Luang Prabang znajdziemy mnóstwo lokali, od ulicznych barów z noodlami, krytych strzechą sala do ekskluzywnych, drogich restauracji. Dania inspirowane kuchnią francuską i chińską oferowane są w lepszych restauracjach, ale charakterystyczne potrawy laoskie, takie jak zupy, pikantne mielone mięso laab, czy sałatkę z papai, limonki i czosnku można bez problemu zamówić w skromniejszych lokalach.

Popularne laoskie napoje to lao-lao, czyli bimber ryżowy, piwo Lao, sok kokosowy i mocna kawa puk puk.

Więcej miejsc

Hong Kong

Hong Kong

Hongkong to miasto równie popularne jak Londyn czy Nowy Jork, reklamowane jako kosmopolityczna metropolia Azji i często wymieniane w wiadomościach. Przyjeżdżający tu turyści oczekują, że na każdym kroku będą otwierać oczy ze zdumienia – a Hongkong nie rozczarowuje. Gwoździem programu jest słynna panorama miasta, czyli połyskliwy las drapaczy c...
Więcej

Kambodża

Kambodża

Bez wątpienia wiele osób przyjeżdża do Kambodży dla wspaniałych, wiekowych świątyń Angkor – olśniewającego symbolu dawnej stolicy khmerskiej na północnym zachodzie kraju. Tymczasem obok tych zabytków turyści odkryją rolniczy kraj w pięknym, sielskim pejzażu i trudne do opisania skarby architektury. Urok mieszkańców – beztroskich i pogodnych – z...
Więcej

Hangzhou

Hangzhou

Hangzhou, 7-milionowa stolica prowincji Zhejiang, leżąca 185 km na południowy zachód od Szanghaju, jest doskonałym miejscem na kilkudniowe wakacje. Fascynujące jest to, że historyczne miejsca i krajobrazy harmonijnie współistnieją tu z nowoczesnością. Główną atrakcją Hangzhou jest piękne Jezioro Zachodnie i rejs po Wielkim Kanale. Krajobrazy w...
Więcej

Bilety lotniczePowered by Centrumlotow.pl
Partner serwisu
Booking.com