Francja

 • Traveldesign Francja Prowansja Lawenda
 • Traveldesign Francja Paryz Notre Dame
 • Traveldesign Francja Prowansja Marsylia2
 • Traveldesign Francja Colmar2
 • Traveldesign Francja Courchevel
 • Traveldesign Francja Korsyka2
 • Traveldesign Francja Zamek Loara
 • Traveldesign Francja Langwedocja Beziers2
 • Traveldesign Francja Langwedocja Carcassonne
 • Traveldesign Francja Lazurowe Wybrzeze Cannes4
 • Traveldesign Francja Paryz Wieza Eiffla
 • Traveldesign Francja Colmar
 • Traveldesign Francja Lazurowe Wybrzeze Antibes
 • Traveldesign Francja Korsyka Bonifacio
 • Traveldesign Francja Paryz Luk Triumfalny
 • Traveldesign Francja Strasbourg2
 • Traveldesign Francja Strasbourg

Granice Francji są naturalne: Kanał La Manche i Ardeny na północy, Atlantyk na zachodzie, Pireneje na południowym zachodzie, Morze Śródziemne na południu, Alpy na południowym wschodzie, Jura, Wogezy i Ren na wschodzie. Do tych naturalnych form geograficznych musimy dodać Masyw Centralny, którego pejzaż jest zdominowany przez wygasłe wulkany, szerokie, leniwe rzeki – Loarę, Sekwanę, Rodan, Saonę i Garonnę oraz malownicze wąwozy wycięte w księżycowym, wapiennym pejzażu przez rzeki Ardeche, Tarn i wiele innych.

Paryż

Stolica Francji cieszy się uzasadnioną opinią jednego z najpiękniejszych, najbardziej fascynujących i romantycznych miast świata. Paryż, często zwany miastem marzeń, od najdawniejszych czasów był mekką artystów, pisarzy, myślicieli i poszukiwaczy przygód. Wystarczy przejść się dowolną ulicą, by napotkać ślady przeszłości: kościoły, ozdobne pałace demonstrujące niezwykłe bogactwo, wspaniałe pomniki z czasów Napoleona, rozległe, wysadzane drzewami bulwary barona Haussmanna, wytyczone podczas dziewiętnastowiecznej przebudowy miasta, muzea, luksusowe sklepy.

Alzacja i Lotaryngia

W połowie równiny, w połowie góry porośnięte lasem, w połowie francuskie i w połowie niemieckie, Alzacja i Lotaryngia mają wspólną historię, wygląd i tożsamość kulturową, która wyróżnia je spośród innych regionów Francji. Na wschodzie Alzacja i Lotaryngia graniczą z Niemcami, od których oddziela je Ren. Granica ciągnie się od Lauterburga na północnym zachodzie do Bazylei na południowym wschodzie, gdzie spotykają się Alzacja, Niemcy i Szwajcaria. Francuskie i niemieckie wpływy złożyły się na interesującą mieszaninę stylów w archeologii, architekturze i sztuce; widać je również doskonale w jedzeniu, folklorze i świętach.

Normandia i Bretania

Normandia i Bretania tworzą północno-zachodni róg Francji; regiony te stanowią połączenie rolniczego centrum kraju i wybrzeża, które od dawna cieszy się popularnością wśród francuskich i zagranicznych turystów. Oba regiony są dużymi producentami rolniczymi: Normandia słynie z produkcji nabiału i jabłek, a Bretania z warzyw, ale produkują one również znaczne ilości mięsa i zboża.

Dolina Loary

Głównym powodem sławy Doliny Loary są wspaniałe zamki na brzegach rzeki i jej dopływów. Dolina, ulubione tereny francuskich królów i arystokracji, stała się również kolebka artystycznej eksplozji francuskiego renesansu. Dziś te okazałe zamki i pałace oraz otaczające je ogrody należą do głównych atrakcji turystycznych Francji; w niektórych mniejszych pałacach można nawet zanocować, dzięki czemu goście maja szansę osobiście poznać la vie de château.

Côte d’Azur

Zapierające dech w piersiach piękno, czysta, niebieska woda i znakomity klimat sprawiły, że francuska Riviera, czyli Lazurowe Wybrzeże zdobyło bezkonkurencyjną pozycję wśród modnych regionów wakacyjnych całego świata. Rzymianie budowali tu miejscowości uzdrowiskowe i wille tak projektowane, by chwycić morską bryzę, ale dopiero w XIX w., wraz z pojawieniem się tu angielskiej arystokracji, poszukującej zdrowego klimatu i okazów botanicznych, została wymyślona nazwa Lazurowe Wybrzeże.

Monaco

Monako, niezależne państwo mniejsze od dużego miejskiego parku, jest rajem podatkowym i magnesem dla wszystkich, których ciągnie wielki świat. Nie jest łatwo uzyskać obywatelstwo księstwa, ale przybywają tu tłumy gości, zwabione nocnym życiem, luksusowymi hotelami i kosztownymi restauracjami. Książę Rainier III, który objął władzę w 1949 r., przekształcił swoje księstwo w sprawnie działające ogromne przedsiębiorstwo, powiększając je w pionie i poziomie dzięki budowie drapaczy chmur oraz pozyskując nowe tereny, co sprawiło, że jest ono nazywane Hongkongiem Morza Śródziemnego

Prowansja

Prowansja, kraj lawendowych pól i oliwnych zagajników, pachnących wzgórz i żyznych dolin, oszałamiających kolorów i wyjątkowego światła, jest obdarzona wszystkimi darami natury. Zgodnie z prowansalską legendą, ten błogosławiony region powstał, gdy Bóg postanowił użyć najlepszych elementów, jakie pozostały po Stworzeniu, by urządzić sobie własny raj. Tylko zimowy mistral wstrząsa tym ogrodem Edenu; by mu się oprzeć, tradycyjne wiejskie domy z niebieskimi okiennicami (mas) nie mają okien od północy.

Langwedocja-Roussillon

„Inne” południe Francji, Langwedocja-Roussillon, jest równie wspaniałe jak Prowansja i Lazurowe Wybrzeże, ale mniej się chełpi. Te dwie prowincje ciągną się od Rodanu do Pirenejów i od wybrzeża do wzgórz Cévennes, Corbieres i Minervois. Langwedocja zawdzięcza swą nazwę średniowiecznemu językowi trubadurów. Roussillon to dumna część Katalonii, która stała się częścią Francji dopiero w XVII wieku.

Korsyka

aby wczuć się w atmosferę Korsyki, zapewne najlepiej jest usiąść wczesnym wieczorem na tarasie kawiarni i popijając aperitif obserwować passagiata, gdy mieszkańcy spacerują i pozdrawiają sąsiadów. Podobnie jak język korsykański, zwyczaj ten jest bardziej włoski niż francuski, ale Korsyka jest zbyt niezależna, by można ją było opisać korzystając z takich sytuacji. Wyspa należy do Francji od 1769 r., a wcześniej przez kilka wieków należała do Genui lub Pizy. W XVIII w. Korsykanie krótko cieszyli się autonomią (wspominaną dziś z nostalgią) – ich przywódcą był wówczas narodowy bohater Pasquale Paoli. Gwałtowne wystąpienia separatystów i niechęć do obcokrajowców(w tym Francuzów) spowodowały, że Korsyka dopiero od niedawna zaczęła czerpać zyski z turystyki.

Korsyka, trzecia pod względem wielkości wyspa Morza Śródziemnego, to dzikie i piękne miejsce, trafnie opisane jako góra w morzu. Wybrzeże jest wspaniałe, z poszarpanymi klifami, pięknymi plażami i czystym morzem. Pojawiły się już w pełni rozwinięte miejscowości wakacyjne z portami jachtowymi, urządzeniami do wszelkich sportów wodnych i nocnymi klubami. Takie porty jak Ajaccio, Bastia i Bonifacio są równie barwne i pełne życia jak inne miasta śródziemnomorskie, ale można tu jeszcze znaleźć wiele odległych zatok i pustych plaż, a góry to raj dla amatorów pieszej włóczęgi i miłośników przyrody. Są tu również romańskie kościoły i megalityczne pomniki, na przykład kamienni wojownicy z Filitosa. Prawdziwa Korsyka kryje się za nadbrzeżną fasadą. Każdego roku pasterze nadal przeganiają stada z nizin na położone wyżej pastwiska, a święta religijne są obchodzone ze średniowieczną gorliwością. Romantyczne, górskie fortece sprawiają, że burzliwa przeszłość Korsyki, czasy bandytów i vendetty wydają się całkiem bliskie.

Zakupy są jedną z wielkich przyjemności związanych z wizytą we Francji. Od najmniejszych uliczek do największych bulwarów wszędzie można znaleźć sklepy z ciastkami, czekoladkami i wszelkimi słodyczami. Zwykłe artykuły praktyczne są często pięknie zaprojektowane i nadają się na prezenty: w sklepach papierniczych (papeteries) można kupić piękną papeterię, a drogueries to jaskinie Aladyna sprzętów kuchennych i pięknej ceramiki. W śródmieściu wielu miast obowiązuje często zakaz wjazdu samochodów, a supermarkety znajdują się na przedmieściach. Supermarket to dobre miejsce na duże zakupy żywności; jest w nich zwykle duży wybór win, można również kupić znaczki, gazety, filmy i benzynę.

Gastronomia, czyli sztuka i znajomość dobrego jedzenia i picia, to coś więcej niż tylko narodowa rozrywka: w kraju, gdzie ludność wydaje więcej pieniędzy na przyjemności stołu niż na cokolwiek innego, jedzenie jest ważnym elementem stylu życia. Nie ma zapewne kraju, który przewyższa Francję pod względem gastronomicznej i regionalnej różnorodności. La haute cuisine jest domeną najwybitniejszych profesjonalistów. Obecnie, określenie to odnosi się do pracy kucharzy z wielogwiazdkowych restauracji (według klasyfikacji Michelin), Na la cuisine régionale składają się liczne regionalne specjalności, m.in. takie klasyczne dania, jak bouillabaisse z Prowansji, coq au vin z Burgundii i cassoulet z Tuluzy.

Restauracje bardzo się różnią. Najprostsze, to niewielkie, rodzinne przedsiębiorstwa, oferujące domowe posiłki i lokalne sery, a desery pochodzą zazwyczaj z miejscowej cukierni. Wina są tam podawane w karafkach, ale można zamówić wino z niewielkiego wyboru. Brasseries, ruchliwe restauracje, oferują te same posiłki o każdej porze, często do późnej nocy. Nadal pija się tam piwo (brasserie: browar, piwiarnia), ale w niektórych brasseries menu jest bardzo bogate. Typowymi daniami są steak pommes frites (często uznawany za narodowe francuskie danie), estouffade de boef, blanquette de veau oraz mięsa na zimno i sery.

Najbardziej znane są restauracje najwyższej klasy, proponujące klasyczną la haute cuisine w wytwornym otoczeniu. Niektóre specjalizują się w twórczej, nowoczesnej kuchni, inne w potrawach z ryb i owoców morza, jeszcze inne w daniach regionalnych; karta win jest bardzo obszerna, a piwniczny (sommelier) często doradza, co najlepiej wybrać. No i są jeszcze kawiarnie, gdzie obserwuje się codzienne życie. Regionalne różnice są bardzo wyraźne, pielęgnowane i dumnie podkreślane. Na chłodnej północy, gdzie podstawową rolę odgrywa nabiał, to masło, śmietana i sery tworzą podstawę bogatej kuchni. Gdy zmierzamy na południe, orzechy, kasztany i trufle stają się dominującymi składnikami dań, opartych na kaczym i gęsim tłuszczu. Śródziemnomorski ogród dostarcza oliwę, czosnek, pomidory i paprykę, a w tamtejszej kuchni widać silne wpływy Hiszpanii i Włoch.

Wino

Różnice klimatyczne wywierają wielki wpływ również na francuskie wina. Tysiące właścicieli winnic z całego kraju produkuje przeróżne gatunki wina, ale na ogół północne winnice celują w znakomitych winach białych, a na południu powstają wspaniałe wina czerwone. Nazwa wina często pochodzi od gatunku winogron, na przykład Chardonnay lub Merlot, ale we Francji dominuje inna tradycja: nazwa wina wiąże się z miejscem jego powstania.

Ciekawe miejsca

Francja

Lazurowe Wybrzeże

Zapierające dech w piersiach piękno, czysta, niebieska woda i znakomity klimat sprawiły, że francuska Riviera, czyli Lazurowe Wybrzeże zdobyło bezkonkurencyjną pozycję wśród modnych regionów wakacyjnych całego świata. Rzymianie budowali tu miejscowości uzdrowiskowe i wille tak projektowane, by chwycić morską bryzę, ale dopiero w X...
Więcej

Francja

Langwedocja

„Inne” południe Francji, Langwedocja-Roussillon, jest równie wspaniałe jak Prowansja i Lazurowe Wybrzeże, ale mniej się chełpi. Te dwie prowincje ciągną się od Rodanu do Pirenejów i od wybrzeża do wzgórz Cévennes, Corbieres i Minervois. Langwedocja zawdzięcza swą nazwę średniowiecznemu językowi trubadurów. Roussillon to dumna część Katalonii, k...
Więcej

Francja

Prowansja

Prowansalskie tasowanie kart polega na rozrzuceniu ich na stole tak, by się jak najdokładniej wymieszały. Sposób ten trafnie oddaje charakter samej Prowansji, połączenia urodzajnych sadów i ośnieżonych wierzchołków, mętnych rzek i bulgocących źródeł; zbioru rzymskich ruin, żwirowych plaż, rojących się od ptactwa mokradeł i rozległych mrocznych ...
Więcej

Rekomendowane hotele

Hôtel les bains d'Arguin

Francja, 9, avenue du Parc, Arcachon - Pokaż mapę
Hôtel Les Bains d'Arguin by Thalazur is located 150 metres from the beach of the Arcachon Bassin and 2.5 km from central Arcachon. It offers a wellness centre with a ...

Sprawdź
Hotel Legend Saint Germain by Elegancia

Francja, 151 bis Rue de Rennes, Paris - Pokaż mapę
Stylowy hotel Legend Saint Germain położony jest 10 minut spacerem od kościoła Saint-Germain-des-Prés. Obiekt oferuje bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu oraz patio. Recepcja czynna jest przez całą dobę.

Sprawdź
Idol Hotel By Elegancia

Francja, 16 rue d'Edimbourg, Paris - Pokaż mapę
Hotel Idol jest usytuowany w Paryżu, 100 metrów od dworca kolejowego Saint-Lazare, 15 minut spacerem od domu towarowego Galeries Lafayette i 18 minut spacerem od Opery Garnier.

Sprawdź

Design Magazine

Barką po Langwedocji

Barką po Langwedocji

Pływanie barką po kanałach kojarzy się zazwyczaj ze sposobem spędzania wolnego czasu przez angielskich i niemieckich emerytów. Niezrażeni tą obiegową opinią, wybieramy się w podróż po szlakach wodnych południowej Francji.
Więcej

Valmorel

Valmorel

Nowa francuska wioska narciarska Club Med położona jest na wysokości 1460 m bezpośrednio przy stoku, z widokiem na majestatyczny Mont Blanc. W ramach zakwaterowania można wybrać komfortowe pokoje lub wynająć całą zimową górską willę z obsługą concierge. Architektura wioski nawiązująca do lokalnych, tradycyjnych zabudowań zaprojektowana została przez Pierra Dienera z zastosowaniem naturalnych materiałów najwyższej jakości – drewna, kamienia i ...
Więcej

Więcej miejsc

Pomorze i Kujawy

Pomorze i Kujawy

Teren Pomorza ukształtował lądolód, w wyniku czego dominuje tu krajobraz morenowy, a nasze oczy cieszą liczne naturalne jeziora. Charakterystyczną cechą regionu są krótkie, uchodzące bezpośrednio do morza rzeki, jak Parsęta, Rega, Słupia, Łeba czy Piana, oraz duże, płytkie jeziora przybrzeżne, jak Łebsko i Gardno. Na uwagę zasługuje tutaj równi...
Więcej

Ateny

Ateny

Ateny to w istocie dwa miasta. Jedno znamienite, ale głównie w wyobraźni, drugie na wyciągnięcie ręki, lecz zniechęcające. W ruinach antycznego miasta zaklęty jest dorobek społeczeństwa, które stworzyło podwaliny cywilizacji Zachodu. Koegzystencja starego i nowego definiuje Ateny, które pod niezmienioną nazwą istnieją od tysięcy lat. Nowożytne...
Więcej

Portugalia

Portugalia

Mały kraj, kurczowo trzymający się zachodniego rąbka europejskiego fartuszka, nieoczekiwanie okazuje się bardzo urozmaicony i uwodzicielski, demonstrując zachwycające pejzaże, wielokulturową przeszłość, majestatyczne zabytki, piękne plaże, wyśmienite pola golfowe, soczyste dania regionalne i wyborne wina.
Więcej

Bilety lotniczePowered by Centrumlotow.pl
Partner serwisu
Francja Więcej informacji o tym kierunku podrózy przeczytasz w przewodniku National Geographic Więcej
Booking.com