Curacao

  • Traveldesign Karaiby Curacao Plaza3
  • Traveldesign Karaiby Curacao Domy2
  • Traveldesign Karaiby Curacao Domy
  • Traveldesign Karaiby Curacao Plaza2
  • Traveldesign Karaiby Curacao Plaza
  • Traveldesign Karaiby Curacao Domy3

Curacao to dawna holenderska kolonia, korzystająca obecnie ze statusu terytorium zamorskiego Królestwa Niderlandów. Nazwa Curacao pochodzi od portugalskiego słowa oznaczającego "dla serca". Holenderskie, kolonialne budynki, pomalowane w odcieniach żółtym, pomarańczowym i niebieskim, przypominają Amsterdam, ale suchy klimat, jałowe gleby i kaktusy sprawiają, że miejsce jest bardziej podobne do południowych stanów USA. Wyspa słynie z piaszczystych plaż i rafy koralowej będącej wspaniałym miejscem do nurkowania.

Curacao to nie tylko region turystyczny. Stolica, Willemstad, z unikalnymi budynkami i naturalnym portem, w 1997 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto jest dużym, tętniącym życiem portem (z największym suchym dokiem w regionie). Ogromne statki przepływają przez centrum miasta, a widok otwierającego się, ruchomego mostu Queen Emma jest niezwykły.

Zachowane wille na plantacjach, landhuisen, są prawdopodobnie najważniejszymi symbolami architektonicznymi i kulturowymi wyspy. Sposób wykorzystania tych zabytków odzwierciedla różnorodność kultur Curacao.

Dobrym pomysłem jest połączenie zwiedzania miejsc związanych z kulturą z podziwianiem pięknej przyrody, najlepiej z przewodnikiem. Kilka agencji turystycznych organizuje wycieczki grupowe, które obejmują wszystkie atrakcje, również niektórzy taksówkarze są dobrymi, prywatnymi przewodnikami. Każda wycieczka powinna uwzględnić wizytę w zabytkowym Willemstad, który najlepiej zwiedzać na piechotę. Jeśli chcecie wyjechać za miasto i podziwiać surowy krajobraz oraz zróżnicowane wybrzeże, wynajmijcie samochód.

Większość interesujących sklepów zlokalizowana jest w centrum miasta Willemstad. Dwie główne ulice handlowe Pundy to Heerenstraat i Madurostraat, obie zamknięte dla ruchu pojazdów. Główna ulica handlowa w Otrobanda to Breedestraat / Roodeweg.

Targowanie się nie jest powszechne na Curacao - z wyjątkiem targu Floating Market i pobliskiego targu warzywnego. Ceny są podane w guldenach antylskich, ale w mieście można płacić w dolarach amerykańskich.

Bardzo popularny jest likier Curacao - szukajcie butelek oznaczonych "Curacao of Curacao", które są jedynym oryginalnym likierem, wyprodukowanym według oryginalnej receptury z suszonych skórek z larahy: gorzkich, podobnych do pomarańczy owoców, rosnących na wyspie. Inne likiery Curacao nie spełniają wymogów receptury z 1886 roku i nie są produkowane na wyspie.

W kuchni Curacao, znanej jako Kriollo, wykorzystuje się wiele karaibskich przypraw. Na wschód od Floating Market, na starym targu można spróbować wielu potraw Kriollo. Dostaniecie tu obfite porcje grillowanej ryby lub mięsa z ryżem. Jedzenie jest tanie i można się nim delektować razem z mieszkańcami, przy piknikowych stołach przykrytych obrusami i przystrojonych świecami i kwiatami. Spróbujcie keshi yena (sera gouda z mięsem) lub yambo (zupy z okry), a następnie funchi (dania podobnego do polenty).

Ze względu na ludność mieszaną, na wyspie można także znaleźć dania z Holandii, Wenezueli, Indonezji, Surinamu, Francji, Argentyny, Chile, Włoch, Tajlandii i Chin. Na wyspie kupimy także dobre holenderskie sery, czekoladę, kawę i piwo.

Rekomendowane hotele

Santa Barbara Beach & Golf Resort

Curacao, Santa Barbara Plantation, Porta Blancu, Nieuwpoort - Pokaż mapę
Hotel położony jest w miejscowości Nieuwpoort na wyspie Curaçao, na terenie pięknego półwyspu zlokalizowanego nad Morzem Karaibskim i zatoką Spanish Bay.

Sprawdź

Więcej miejsc

Dominikana

Dominikana

Republika Dominikańska – zdominowana przez najwyższe góry całego archipelagu Antyli i otoczona wianuszkiem imponujących plaż – jest karaibskim gospodarzem pełną gębą. Nigdzie indziej kontrasty nie są tak wyraziste. Kraj zajmuje wschodnie 2/3 wyspy Haiti, którą dzieli z Republiką Haiti. Przepiękne krajobrazy obejmują ga...
Więcej

Kuba

Kuba

Piękne plaże, kolonialna architektura, przyjaźni ludzie, żywa kultura, cudowna woda i wędkarstwo morskie, nurkowanie i snorkeling – takiego bogactwa jak Kuba nie oferuje chyba żadna wyspa na świecie. Niezwykłe tropikalne krajobrazy, żeglarstwo, zmysłowa, romantyczna muzyka, najlepsze na świecie cygara, kabarety i klasyczne amerykańskie sa...
Więcej

Bonaire

Bonaire

Bonaire to raj dla miłośników nurkowania - wody otaczające wyspę tworzą park morski, jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Jest tu krystalicznie czysta woda i kolorowe rafy, w wielu miejscach dostępne od samego brzegu. Widoczność pod wodą sięga nawet 45 m. Bonaire to również doskonałe miejsce dla windsurferów – dzięki silnym wiat...
Więcej

Bilety lotniczePowered by Centrumlotow.pl
Partner serwisu
Booking.com