Stolica Portugalii to wspaniały pomysł na jesienny weekend.Jedna z najsłoneczniejszych stolic Europy, we wrześniu i październiku wciąż cieszy się temperaturami bliskimi 20 stopni. Oto kilka naszych propozycji na weekend w Lizbonie:

Dzień Pierwszy

Rozpocznij dzień jak lokalni mieszkańcy –mocną kawą bica. W Lizbonie znajdziesz tysiące kafejek i ciastkarni pasteleria, które serwują wiele rodzajów kawy i regionalne wypieki.

Zwiedzanie zacznij od dzielnicy Baixa, przylegającej do głównej strefy biznesowej i handlowej miasta. Baixa szczyci się rozległymi placami i okazałymi budynkami powstałymi w 1755 r. po trzęsieniu ziemi. które zniszczyło większą część miasta. Spacer tutejszymi uliczkami to jak podróż w czasie – kupimy tu w lokalnym sklepiku suszonego dorsza, wino, czy antyki.

Na południowym końcu Baixa znajduje się wyłożony mozaiką deptak Terreiro do Paço z dominującym łukiem triumfalnym Arco da Rua Augusta, na szczycie którego od niedawna można podziwiać panoramę miasta. W tej okolicy polecamy zjeść lunch, szczególnie grillowane sardynki, bez których nie powinna obejść się żadna wyprawa do Lizbony.

Popołudniowe zwiedzanie można zacząć od najpopularniejszej trasy tramwajowej w Lizbonie, trasy nr 28 po której kursują drewniane, pomalowane na żółto wagony. Tak dotrzesz do dzielnicy Alfama i fortecy Castelo de São Jorge zbudowanej przez Mauretańczyków nad rzeką Tag. Spacer po Alfamie to jak doświadczanie historii – brukowane uliczki stanowią scenerię dla muzyki, bawiących się dzieci czy kucharzy grillujących mięso na przenośnych barbecue.

Trudno będzie podjąć decyzję co do kolacji – Lizbona obfituje w setki restauracji, począwszy od lokalnych tasca, po lokale wyróżnione gwiazdkami Michelin. Jedno jest pewne – po jedzeniu koniecznie trzeba wybrać się na koncert fado, niepowtarzalną i charakterystyczną muzykę Lizbony.

Dzień Drugi

Drugi dzień rozpocznijmy korzystając z najnowszej atrakcji miasta – Lisboa Story Centre – Memories of the City. To poruszająca wyobraźnię wycieczka multimedialna, która ożywia historię Lizbony.

Kto woli świat sztuki, może odwiedzić liczne lizbońskie galerie. Znajdziemy w nich dzieła mistrzów holenderskich, Rodina, Picassa czy Andy’ego Warhola. Na później zaplanujmy wizytę w jednym ze światowych Miejsc Dziedzictwa UNESCO, np. XVI-wieczną wieżę Belém, ikonę miasta, czy klasztor Mosteiro dos Jerónimos zbudowany na cześć słynnych portugalskich żeglarzy.

Późnym popołudniem udaj się do Rossio na kieliszek lokalnego likieru wiśniowego ginjinha, a zachód słońca obejrzyj w Miradouro da Graça, jednym z licznych punktów widokowych Lizbony, które zwane są miradouros.

Dwa dni w Lizbonie pozwolą jedynie na rozbudzenie apetytu i sprawią, że będziemy chcieli natychmiast tu wrócić.

Leave a Reply

Newsletter

baner zachęcający do wyjazdu do Kolombo

Popularne wpisy