Malta

Opis
Co kupić?
Co zjeść?

Malta to piękne wyspy, które od lat przyciągają turystów. Kraj oferuje unikatowe błękitne zatoki, z kolorowymi łodziami rybackimi i średniowieczne miasta z kamienia w kolorze miodu. Na Maltę wpływ wywierało wiele kultur, od rzymskiej po brytyjską. Znajdziecie tu barokową włoską architekturę i akcenty angielskie połączone z maltańskim apetytem na życie, dobre restauracje, przyjaznych ludzi i pozostałości starożytnej kultury.

Główne atrakcje Malty to historia, artefakty pochodzące z ery neolitu, Valletta i Trzy Miasta, muzea, kościoły, nurkowanie i inne sporty wodne, średniowieczna Mdina (na Malcie) i Rabat (na wyspie Gozo), jaskinie, architektura, charakterystyczna kultura i język lokalny oraz smaczne jedzenie.

Jaskrawo pomalowane maltańskie łodzie rybackie, zwane luzzu, nawiązują do dawnych tradycji i malowniczo kontrastują z żółtobrązowymi odcieniami skał i budynków. Oczy, które często są namalowane na dziobie łodzi są oczami Ozyrysa, egipskiego boga, który – jak wierzą maltańscy marynarze – chroni ich przed złymi duchami.

Kopuła Kościół Mariackiego w mieście Mosta (na Malcie) jest jedną z największych w Europie. Kościół był również miejscem "cudu": w 1942 roku w czasie mszy bomba uderzyła w kościół i przebiła kopułę, ale ponad 300 osób obecnych wtedy w kościele przeżyło, ponieważ bomba nigdy nie wybuchła. Dziś zwiedzający mogą zobaczyć rozbrojoną bombę i miejsce, w którym przeszła przez kopułę.

Historyczna architektura Malty i naturalne, sceniczny krajobraz sprawiają , że wyspa jest ulubionym plenerem filmowym wielu hollywoodzkich reżyserów. Takie filmowe hity, jak Aleksander, Gladiator, Troja i Hrabia Monte Christo zostały sfilmowane właśnie tutaj.

Na Malcie dobrze jest poszukać pięknej koronki (zwłaszcza na Gozo), ceramiki, wyrobów ze srebra i złota, wyrobów drewnianych, lalek, maskotek-zabawek, wyrobów z mosiądzu i miedzi, metaloplastyki, przedmiotów ze szkła i płyt z muzyką maltańskich artystów. Miłośnicy rękodzieła powinni wybrać się do Maltańskiego Centrum Rzemiosła, na placu Świętego Jana w Valletcie i Centrum Rzemiosła Gozo w Rabacie. W Wiosce Rzemieślniczej Ta’Qali , położonej około 1,5 km od miasta Mdina, znajdziecie pracownie ze szkłem dekoracyjnym Mdina, fenickie szkło, koronki i inne lokalne rękodzieło.

Steki i owoce morza są przyrządzane tak, jak w innych krajach basenu Morza Śródziemnego, z silnymi wpływami włoskimi i greckimi. Powinniście spróbować fenek (królik), lampuki (smaczne ryby podawane na wiele sposobów – sezon na nie jest we wrześniu), bragioli (wołowina gotowana w czerwonym winie i faszerowana jajkami i boczkiem), timpana (ciastko francuskie nadziewane makaronem, jajkami, mięsem i serem) i pysznego pastizzi (ciasto francuskie z serem i anchois). Lokalny ser gbejna z Gozo, zrobiony jest z mleka koziego, a jego smaczna wersja z pieprzem często podawana jest w sałatkach.

Na deser spróbujcie mqaret (smażone ciasto z daktylami), figolli (tradycyjne wielkanocne ciasto nadziewane pastą z migdałów) i qubbajt (nugat migdałowy).

Sezonowe owoce to głównie pomarańcze, truskawki, morwy, mandarynki, gruszki, brzoskwinie, melony, winogrona i figi. Maltańczycy zazwyczaj jadają śniadanie angielskie, a nie kontynentalne, chociaż hotele i pensjonaty serwują także lżejsze śniadania.

Zobacz również

Pomorze i Kujawy

Teren Pomorza ukształtował lądolód, w wyniku czego dominuje tu krajobraz morenowy, a nasze oczy cieszą liczne naturalne jeziora. Charakterystyczną cechą...

Polska Centralna

Region pełen historii, na każdym kroku można natknąć na zadziwiające zabytki mające swój specyficzny urok i klimat. Polska Centralna przyciąga...

Mazury

To raj dla żeglarzy, ale swoje miejsce znajdą tutaj także amatorzy innych rodzajów rekreacji. Region słynie z połączonych ze sobą...

Dolny Śląsk

Położony w dorzeczu górnej i środkowej Odry oraz początkowego biegu Wisły niezwykle malowniczy obszar o pełnym przekroju krajobrazu zaczynając od...

Wielkopolska

Kraina zlokalizowana w dorzeczu środkowej i dolnej Warty zróżnicowana pod względem etnograficznym. Wyróżniono tu aż 106 grup regionalnych i nazw...

Małopolska

Malowniczy region obejmujący obecnie południowo-wschodnią część kraju, w górnym i częściowo środkowym dorzeczu Wisły oraz w dorzeczu górnej Warty. Skarbem...

Polecane hotele

Kempinski Hotel Moika 22

Ten pięciogwiazdkowy hotel jest położony w Petersburgu i roztacza się z niego widok na Plac Pałacowy oraz Państwowe Muzeum Ermitażu. Obiekt oferuje bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu.

Hotel Station K43

Hotel Station К43 jest usytuowany w centrum Petersburga, 10 minut spacerem od placu Siennaja Płoszczad. Na miejscu można korzystać z bezpłatnego WiFi.

Kempinski Hotel San Lawrenz

Kempinski Hotel San Lawrenz otoczony jest ogrodem o powierzchni 30 000 m² i znajduje się na wyspie Gozo. Obiekt oferuje bezpłatny parking i objęte zakazem palenia pokoje z klimatyzacją.

Corinthia Hotel St. George’s Bay

Pięciogwiazdkowy hotel Corinthia usytuowany jest nad brzegiem Zatoki św. Jerzego, 5 minut spacerem od piaszczystej plaży. Obiekt oferuje spa oraz 5 basenów położonych na luksusowych tarasach z widokiem na morze.

Polecane artykuły

Hyatt Manchester

Hyatt Manchester to jeden z najlepszych hoteli w San Diego, a zarazem największy i najwyższy...

Historia i nowoczesność

Waldorf Astoria Shanghai to przykład znakomitego zaadoptowania historycznego budynku na potrzeby luksusowego hotelu. Dzięki renowacji...

Cypr – super pomysł na wiosenny weekend

Marcowa pogoda nie rozpieszcza, tymczasem zaledwie dwie godziny lotu dzielą nas od miejsca, w którym...

Newsletter

Popularne wpisy