Brugia

Opis
Co zobaczyć?
Co zjeść?

Brugia znajduje się około 95 km na północny zachód od Brukseli i jest malowniczym miasteczkiem pełnym kanałów, placów, starożytnej architektury i jednych z najlepszych koronek w Belgii. Ze względu na liczbę szlaków wodnych, stanowiących kiedyś podstawę komunikacji jest często nazywana Wenecją Północy. Po rozbudowanej sieci kanałów latem pływają łodzie turystyczne – polecamy wycieczkę jedną z nich.

W XII i XIII wieku Brugia była centrum handlu i produkcji wyrobów włókienniczych, a także największym miastem w Belgii. Kiedy pod koniec XV wieku rzeka uległa zamuleniu, kupcy i handlarze przenieśli się do Antwerpii. Upadek gospodarczy spowodował, że miasto pozostało niezmienione przez wieki i dlatego jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie.

Historyczne centrum Brugii znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, a półgodzinny rejs kanałami jest obowiązkowym punktem zwiedzania w letni ciepły dzień.

Koniecznie należy zobaczyć Beguinage, kompleks średniowiecznych budynków wokół dziedzińca, które wieki temu służyły jako domy dla ubogich. Można tam chwilę odpocząć od ruchliwych ulic w centrum miasta.

Na XIII-wiecznym Grote Markt (rynku) znajduje się światowej sławy dzwonnica z 47 dzwonami.

Plac Burg

Plac Burg to przykład wielu stylów architektonicznych popularnych na przestrzeni wieków. Wśród budynków znajdujących się na placu jest XII-wieczna Bazylika Świętej Krwi, w której znajdują się relikwia Świętej Krwi i inne artefakty z wypraw krzyżowych. Znajduje się tu również XIV-wieczny Ratusz.

Muzeum Gruuthuse

Gorąco polecamy wizytę w Muzeum Gruuthuse, średniowiecznym domu z imponującą kolekcją mebli. W Muzeum Groeninge znajdują się dzieła Van Eycka, Boscha, van der Weydena i innych malarzy flamandzkich. Kościół Matki Bożej ma bogatą kolekcję dzieł sztuki, w tym Madonnę z Dzieciątkiem Michała Anioła, rzeźbę wykonaną w białym marmurze.

Po zwiedzeniu zabytków warto zatrzymać się w ogródku kawiarnianym i wypić wyśmienite belgijskie piwo. Żeby poczuć smak prawdziwej lokalnej kuchni, trzeba koniecznie spróbować czekolady i belgijskich gofrów z lodami.

Prawie wszystkie najlepsze restauracje w mieście znajdują się w okolicach placu Markt i Burg.

Większość potraw flamandzkich czerpie inspirację z kuchni francuskiej i niemieckiej, z nieodłącznym towarzyszem w postaci tradycyjnego belgijskiego piwa. W menu lokalnych restauracji królują małże z frytkami i frytki z majonezem.

Znany flamandzki gulasz (viaamse stoverij) przygotowywany jest z dodatkiem znakomitego belgijskiego ciemnego piwa i koniecznie trzeba go spróbować.

Zobacz również

Bruksela

Stolica zarówno Belgii, jak i Unii Europejskiej. Ale jakby dla zrównoważenia urzędniczej powagi tego miejsca Bruksela jest nazywana także stolicą...

Belgia

Belgia kojarzy się zazwyczaj z Brukselą, w której zlokalizowanych jest większość instytucji europejskich, jednak również poza stolicą jest wiele miejsc...

Polecane hotele

Relais & Chateaux Hotel Heritage

Hotel Marcel oferuje pokoje w centrum Brugii, zaledwie 130 metrów od Rynku i średniowiecznej dzwonnicy w centrum miasta. Do dyspozycji Gości jest taras i bar. Na miejscu można także przechować...

Polecane artykuły

widok z zewnątrz na hotel Hyatt Manchester, Kalifornia

Hyatt Manchester

Hyatt Manchester to jeden z najlepszych hoteli w San Diego, a zarazem największy i najwyższy...
hol hotelu Szanghaj Waldorf Astoria, Chiny

Historia i nowoczesność

Waldorf Astoria Shanghai To przykład znakomitego zaadoptowania historycznego budynku na potrzeby luksusowego hotelu. Dzięki renowacji...

Amanfayun Hangzhou

Amanfayun to miejsce unikatowe – zatrzymując się w ośrodku, przenosimy się w czasie o kilkaset...

Newsletter

baner zachęcający do wyjazdu do Kolombo

Error: Access Token is not valid or has expired. Feed will not update.
This error message is only visible to WordPress admins

There's an issue with the Instagram Access Token that you are using. Please obtain a new Access Token on the plugin's Settings page.
If you continue to have an issue with your Access Token then please see this FAQ for more information.

Popularne wpisy