Bhutan

Opis
Co zobaczyć?
Co kupić?
Co zjeść?

Bhutan jest jedynym krajem w Himalajach, gdzie tradycyjne zwyczaje wciąż stanowią podstawę życia mieszkańców. Jednocześnie jest to jeden z najrzadziej odwiedzanych krajów – jego władze stawiają na zamożnych turystów, a opłata za każdy dzień pobytu wynosi kilkaset dolarów.

Turyści będą zachwyceni fascynującą kulturą i architekturą Bhutanu, w tym widowiskowymi świętami religijnymi odbywającymi się w warownych klasztorach. Miłośnicy przyrody będą mieli możliwość obejrzenia dzikich zwierząt na wolności, takich jaki stad jaków w dolinach, śnieżnych panter i rzadkich żurawi czarnoszyich. Każdego oczarują majestatyczne Himalaje.

Do Bhutanu nie jest jednak łatwo się dostać. Niedozwolone są podróże na własną rękę, każda wycieczka musi być wykupiona w licencjonowanym bhutańskim biurze podróży lub biurze zagranicznym, współpracującym z odpowiednimi urzędami. Urzędy te pobierają opłatę od każdego turysty za dzień pobytu, a biuro podróży może doliczyć własne koszty. Opłata ta pokrywa koszty zakwaterowania, wyżywienie, wycieczki, wygodny transport oraz przewodnika, z którym można zaplanować trasę.

Główne atrakcje Bhutanu to piękne górskie krajobrazy, zielone wąwozy i doliny, kultura buddyjska, fascynujące święta, odbywające się w wioskach, architektura, klasztory buddyjskie, świątynie i rezerwaty zwierząt. Większość turystów odwiedza Bhutan zachodni, gdzie znajdują się główne miasta. Są tu przepiękne krajobrazy – strome wzgórza, zielone doliny i kręte rzeki. W centralnej części kraju znajduje się wiele znanych klasztorów buddyjskich, a Góry Czarne, oddzielające ten region od zachodu są doskonałym miejscem na wędrówki. Wschodni Bhutan, gdzie panuje cieplejszy klimat, słynie z ręcznie tkanych ubrań i tkanin.

Koniecznie wybierzcie się na weekendowy targ Sabji w Thimphu. To fascynujące doświadczenie nie tylko, jeśli chodzi o zakupy, ale także możliwość poznania prawdziwej kultury i spotkania mieszkańców. Targ ten pełen jest modlących się mistyków, ptactwa, lamów w czerwonych szatach, rolników i sprzedawców oraz dywanów, egzotycznych mięs i różnych odmian grzybów. Można tu kupić unikalne ręcznie rzeźbione drewniane miski, betel do żucia, sfermentowane kulki serowe, bardzo popularne wśród Bhutańczyków, oraz wiele innych produktów.

Tradycyjne przedmioty w Bhutanie

W Bhutanie popularne są kolorowe maski, tkaniny, rzeźby w drewnie, wyroby z bambusa i brązu, znaczki, srebro i jedwab. Znajdziemy tu także wyjątkowe lokalne produkty, takie jak tradycyjne szaty dla mężczyzn dla kobiet, ręcznie robione wyroby z papieru, buddyjskie obrazy, tanki oraz inne przedmioty religijne.

W Bhutanie nie ma dużego wyboru restauracji serwujących kuchnię międzynarodową, z wyjątkiem restauracji w dużych hotelach w Thimphu. Istnieje jednak kilka znakomitych restauracji, serwujących smaczne lokalne potrawy. Warto wybrać sie do Plum’s Cafe lub Bhutan Kitchen. Ta ostatnia ma elegancki, minimalistyczny wystrój i mieści się tu małe muzeum, poświęcone bhutańskim wiejskim kuchniom i spiżarniom. Serwuje prawdziwe bhutańskie dania, ze składników od lokalnych dostawców.

Kulinarne wpływy tybetańskie

W kuchni Bhutanu wyczuwa się silne wpływy tybetańskie i indyjskie, ale jest ona dość pikantna. Podstawą są różne wersje ryżu i makaronu oraz takie dania jak momo (tybetańskie pierożki z serem lub mięsem), paksha paa (wieprzowina, chili i rzodkiewki), czy emadatsi (papryczki chili w sosie serowym) oraz oczywiście dania curry.

Do picia najpopularniejsza jest tybetańska herbata maślana oraz inne słodkie herbaty i soki owocowe. Znane mocne trunki to chang i arra, dostępne jest również lokalnie warzone piwo i whiskey.

Zobacz również

Osaka

Osaka i cały region Kansai to duchowe centrum Japonii. Osaka – niegdyś stolica kraju – jest ważnym ośrodkiem handlowym, przemysłowym...

Tokio

Tokio to największy miejski zespół świata, jeden z głównych ośrodków globalnej gospodarki i oczywiście stolica Japonii. W panoramie dominują wieżowce,...

Kioto

Kioto to piękne, stare miasto, położone 50 km na północny wschód od Osaki, w przeszłości przez ponad 1000 lat będące...

Japonia

Japonia jest fascynującym krajem, który łączy tysiące lat tradycji z teraźniejszością i nowoczesnością. Jest również krajem tajemniczym, do czego przyczynia...

Bangkok

Bangkok jest jednym z najszybciej rosnących i najbardziej dynamicznie rozwijających się pod względem ekonomicznym metropolii w południowo-wschodniej Azji. To również...

Singapur

Singapur, nazywany niegdyś miastem grzechu, dziś jest jednym z najbezpieczniejszych i najczystszych miast Azji. Nowoczesna metropolia zachwyca fantastyczną atmosferą i...

Polecane hotele

Tajemnicze wejście w hotelu Le Méridien Thimphu, Bhutan

Le Meridien Thimphu

Offering an indoor swimming pool, a spa and wellness centre and a fitness centre, Le Méridien Thimphu is located in Paro.
Hotel Taj Tashi Hotel w otoczeniu zieleni, Bhutan

Taj Tashi

Luksusowy pięciogwiazdkowy hotel Taj Tashi Bhutan położony jest w sercu doliny Thimphu w Bhutanie. Obiekt mieści się we wspaniałym budynku w stylu bhutańskim i oferuje centrum fitness, luksusowe spa oraz...

Polecane artykuły

widok z zewnątrz na hotel Hyatt Manchester, Kalifornia

Hyatt Manchester

Hyatt Manchester to jeden z najlepszych hoteli w San Diego, a zarazem największy i najwyższy...
hol hotelu Szanghaj Waldorf Astoria, Chiny

Historia i nowoczesność

Waldorf Astoria Shanghai To przykład znakomitego zaadoptowania historycznego budynku na potrzeby luksusowego hotelu. Dzięki renowacji...

Amanfayun Hangzhou

Amanfayun to miejsce unikatowe – zatrzymując się w ośrodku, przenosimy się w czasie o kilkaset...

Newsletter

baner zachęcający do wyjazdu do Kolombo

Error: Access Token is not valid or has expired. Feed will not update.
This error message is only visible to WordPress admins

There's an issue with the Instagram Access Token that you are using. Please obtain a new Access Token on the plugin's Settings page.
If you continue to have an issue with your Access Token then please see this FAQ for more information.

Popularne wpisy