Home Page

kamienna rzeźba konia w Persepolis na tle wschodzącego słońca

Iran

Pod względem zaludnienia i powierzchni Iran, położony w południowo-zachodniej Azji, zalicza się do największych krajów świata z cywilizacją sięgającą siedmiu tysięcy lat wstecz, co plasuje ich wśród najstarszych cywilizacji w dziejach ludzkości. Liczne zabytki historyczne położone wzdłuż starożytnego Jedwabnego Szlaku reprezentują przykłady architektury irańskiej i muzułmańskiej, zaś arcydzieła cywilizacji, takie jak Persepolis, jak również wielkie postaci historyczne epoki starożytnej oraz islamu, przenoszą odwiedzających Iran do kolebki cywilizacji ludzkiej.

widok z lotu ptaka na centrum Warszawy oświetlone nocą, w tle wysokie wieżowce

Polska Centralna

Region pełen historii, na każdym kroku można natknąć na zadziwiające zabytki mające swój specyficzny urok i klimat. Polska Centralna przyciąga turystów nie tylko urokliwymi miastami, ale również fauną i florą. Dużym zainteresowaniem cieszą się takie miejsca jak Kampinowski Park Narodowy , Mazowieckie Wydmy, Zalew Zegrzyński, Park Sulejowski Chojnowski Park Krajobrazowy.

widok na jezioro mazurskie w słoneczny dzień, w tle pola i lasy

Mazury

To raj dla żeglarzy, ale swoje miejsce znajdą tutaj także amatorzy innych rodzajów rekreacji. Region słynie z połączonych ze sobą rozległych jezior, którymi prowadzi najpiękniejszy i najdłuższy śródlądowy szlak żeglarski w Polsce. Spokojne przystanie otwierają drogi na akweny jezior: Śniardwy, Tałty, Niegocin, Mamry, Dargin, Kisajno, Dobskie i wielu mniejszych.

oświetlony nocą brzeg rzeki we Wrocławiu

Dolny Śląsk

Położony w dorzeczu górnej i środkowej Odry oraz początkowego biegu Wisły niezwykle malowniczy obszar o pełnym przekroju krajobrazu zaczynając od nizn przez wyżyny aż do gór. Śląsk zróżnicowany jest nie tylko pod względem ukształtowania terenu, ale i architektury. Można tu znaleźć takie perełki jak wrocławski rynek czy opolską Młynówkę. Z drugiej strony ciekawość wzbudzają robotnicze osiedla konurbacji górnośląskiej.

widok z zewnątrz na ratusz miasta Poznań, w tle tłum turystów zwiedzający rynek

Wielkopolska

Kraina zlokalizowana w dorzeczu środkowej i dolnej Warty zróżnicowana pod względem etnograficznym. Wyróżniono tu aż 106 grup regionalnych i nazw ludności wiejskiej. Tak duża różnorodność zapoczątkowała niezwykle interesującą kulturę ludową Wielkopolski, na którą składają się tańce i śpiewy regionalne, lokalna gwara i zwyczaje oraz tradycyjna kuchnia.

widok na staw położony u szczytu gór w Tatrach

Małopolska

Malowniczy region obejmujący obecnie południowo-wschodnią część kraju, w górnym i częściowo środkowym dorzeczu Wisły oraz w dorzeczu górnej Warty. Skarbem Małopolski są Tatry, liczne uzdrowiska oraz złoża soli kamiennej i węgla. Nie można zapominać o wspaniałej architekturze miast takich jak Kraków, Częstochowa, Bielsko-Biała czy Tarnów. 

piasczysta droga prowadząca na plażę nad morzem Bałtyckim

Polska

Niekoniecznie trzeba jechać daleko, żeby przeżyć wspaniałe wakacje. W Polsce mamy coraz więcej miejsc, które dorównują poziomem światowym kurortom czy butikowym hotelom. Agroturystyka stawia na ekologiczne produkty i prosty design, powstają kolejne dobre spa i ciekawe miejsca o konkretnej tematyce. Krajobrazy nie mają sobie równych – Mazury, Małopolska, Dolny Śląsk, Pomorze – to nasze dynamicznie rozwijające się regiony przyciągające turystów z całego świata.

Plaża z kamiennym murkiem w zanzibarze

Tanzania

Tanzania to przede wszystkim dzika przyroda. Szacuje się, że blisko jedną trzecią obszaru kraju zajmują parki narodowe i rezerwaty – od Serengeti na północy, zaczynającego się tuż za Parkiem Narodowym Masai Mara w Kenii, do Selous na południu, ogromnego terenu z wieloma gatunkami zwierząt.Jedną z największych atrakcji, podlegającą jednocześnie największej ochronie, jest krater Ngorongoro, którego strome ściany tworzą oddzielny ekosystem. Krater ten wraz z Serengeti i Masai Mara tworzą razem jeden z najważniejszych ekosystemów na świecie i szacuje się, że na tych terenach zamieszkuje około 3 mln dużych zwierząt. Duża liczba gnu wędruje po równinach Afryki Wschodniej podczas corocznej migracji, będącej największym przemieszczaniem się zwierząt na Ziemi.Najlepszym sposobem na poznanie Tanzanii jest safari z przewodnikiem, lecz poza safari, kraj oferuje wiele innych wspaniałych atrakcji, np. ośnieżone Kilimandżaro, białe, piaszczyste plaże u wybrzeży Oceanu Indyjskiego, jak również nieprawdopodobnie egzotyczne i piękne wyspy archipelagu Zanzibar, z ciekawą kulturą, architekturą, możliwością uprawiania sportów wodnych i dużym wyborem zakwaterowania na plaży.Pod względem kulturowym, kraj ten jest fascynujący i niezwykle zróżnicowany. Wiele spośród 130 plemion – np. pasterskie plemiona Masajów i Barabaigów oraz zbieracko-łowieckie plemię Hadzabe – z dumą kultywują tradycyjny tryb życia i wierzenia animistyczne.

Rośliny na wybrzeżu Mauritius

Mauritius

Mauritius to nieduża wyspa położona na Oceanie Indyjskim, słynąca z pięknych plaż, otoczonych spokojnymi wodami, chronionymi przez rafy koralowe. W głębi lądu odwiedzający znajdą rezerwaty ptaków i piękne ogrody, a także Chamarel – słynną siedmiokolorową ziemię, zabarwioną dzięki obecności minerałów pochodzenia wulkanicznego. Mauritius jest wymarzonym miejscem na łowienie ryb, nurkowanie, trekking. Wyspa jest bardzo bezpieczna, a zrelaksowana atmosfera sprzyja wypoczynkowi. Mauritius słynie z fascynującej mieszanki kultur, wielokolorowych świątyni i religijnych festiwali. Jednym z nich jest Maha Shivatree będący największym hinduskim świętem poza Indiami. Uczestnicy ubrani w białe szaty idą w procesji do świętego jeziora Grand Bassin, niosąc kanwar, drewniany łuk ozdobiony kwiatami, papierem i maleńkimi lusterkami. Inne święto to Thaipoosam Cavadee, rytuał tamilski, w czasie którego wierni przebijają ciała igłami, hakami i innymi ostrymi przedmiotami.

surfinzg na cape town

Cape Town

Kapsztad to jedno z najpiękniejszych miast Republiki Południowej Afryki i drugie pod wzglęDem wielkości. Miasto, które stanowiło kiedyś jeden z najważniejszych oportów kontynentu, w dużej części zachowało swój unikatowy charakter. Nad Kapsztadem dominuje Góra Stołowa, której nazwa pochodzi od płaskiego szczytu, porośniętego unikalnąoślinnością.ZwiedzaniePunktem numer jeden w agedzie każdego turysty jest oczywiście Góra Stołowa, jednak wycieczka tam ma sens jedynie pod warunkiem, że szczyt nie jest przykryty warstwą chmur. Przy dobrej pogodzie widać zarówno panoramę miasta jak i dwa oceany, które stykają się w okolicach Przylądka Dobrej Nadziei.Najlepiej wjechać na szczyt kolejką linową. Na szczycie można wybrać się na spacer jednym z wielu szlaków. Można również wybrać się na górę piechotą.Chętnie odwiedzany przez turystów jest Victoria & Alfred Waterfront (kompleks handlowo-rozrywkowy), gdzie wieczorami rozbrzmiewa najlepsza muzyka jazzowa. Jednak to, co czyni Kapsztad jednym z najbardziej tętniących życiem i kosmopolitycznych miast jest mieszanka narodowości i tożsamości – afrykańskiej, europejskiej i azjatyckiej oraz styl życia, który te narodowości stworzyły.Bujną przyrodę podziwiać można też w miejskich parkach i ogrodach. Najpiękniejsze to ogród botaniczny Kirstenbosch, na zboczach Góry Stołowej, z prawie 5 tsyiącami gatunków roślin. Warto odwiedzić róWnież The Company’s Garden, dawny ogród warzywny Kompanii Wschodnioindyjskiej, obecnie stylowy park w samym sercu miasta, pełen drzew, ozdobnych klombów i eleganckich fontann.Z kolei miejscem przypominającym o czasach apartheidu jest Wyspa Robben, na której więzieni byli Nelson Mandela i inni dysydenci.Warto również odwiedzić kilka muzeów w Kapsztadzie, w tym Muzeum RPA i Planetarium, które poświęcone są naukom przyrodniczym i antropologii. Miłośnicy sztuki powinni odwiedzić Galerię Narodową RPA, z wystawami czasowymi oraz Rust en Vreugde, mieszczący się w XVIII-wiecznej kamienicy z ogrodem z epoki. Na koniec można odwiedzić Two Oceans Aquarium w Victoria & Alfred Waterfront, poświecone podwodnemu światu u wybrzeży Afryki Południowej.Miłośnicy wina i pięknej scenerii nie mogą przegapić wizyty w Winelands of the Western Cape, gdzie można wybrać się na wycieczkę szklakiem słynnych winnic. Najbardziej popularny szlak to Stellenbosch Wine Route, leżący w samym sercu Winelands, 45 minut jazdy od Kapsztadu. Szlaki winne Paarl i Franschhoek leżą nieco dalej, ale można się na nie wybrać w czasie jednodniowej wycieczki z Kapsztadu.

Widok na zatokę RPA

RPA

Republika Południowej Afryki jest jednym z najbardziej zróżnicowanych pod względem krajobrazu krajów kontynentu. Znajdziecie tu zarówno zielone winnice, skaliste wybrzeża, piaszczyste plaże, suchy krajobraz Karu, typowe górskie krajobrazy, kopalnie złota i diamentów. W RPA znajduje się również około 20 parków narodowych(w tym jeden z największych na świecie Park Narodowy Krugera) i kilkaset rezerwatów przyrody, z jednymi z najlepszych schronisk na kontynencie.

Oswojony gepard w Kenii

Kenia

Kenia to klasyczna Afryka z charakterystycznymi równinami i trawiastymi wzgórzami, znanymi z wielu filmów. To miejsce stworzone dla wszystkich, którzy kochają oglądanie zwierząt w ich naturalnym środowisku. Kenia to jednak również piękne wybrzeże z fantastycznymi plażami i bogatym życiem podwodnym, stanowiącym wyjątkową atrakcję dla miłośników nurkowania. Tradycyjne wsie, zamieszkałe przez kolorowo ubierające się plemiona, czynią Kenię jednym z najchętniej wybieranych przez turystów afrykańskich krajów.

Kenia ma ponad 50 parków narodowych i rezerwatów, każdy poświęcony innemu rodzajowi przyrody. Jeśli podczas pierwszej podróży musimy ograniczyć się do trzech, powinny to być Amboseli (gdzie zobaczymy Kilimandżaro), Masai Mara i Nakuru i powinniśmy spędzić przynajmniej po dwa dni w każdym z nich. Polecamy również wizytę w mniej znanych rezerwatach, takich jak Samburu National Reserve lub Parku Narodowym Tsavo. Mimo, że jest w nich mniej gatunków dzikich zwierząt, to atmosfera jest spokojniejsza, mniej turystyczna i bardziej dzika.

Kenia ma również znakomite tropikalne plaże, rafy koralowe tętnią życiem, a ciepła woda jest doskonała nurkowania. W Kenii możliwe jest połączenie tradycyjnego safari z wypoczynkiem na plaży w okolicach Mombasy i Malindi.

W południowej części Kenii rosną baobaby, nazywane drzewami rosnącymi do góry nogami. Liście baobabów rosną jedynie po deszczu, więc niemal bezlistne gałęzie przypominają korzenie sterczące w powietrzu.